Xiaomi 16 Pro Price in Pakistan
Xiaomi 16 Pro
Rs. 189,999
Coming Soon
Colors
Xiaomi 16 Pro Price & Specifications
| Release Date | 30-07-2024 |
| SIM Support | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM |
| Phone Dimensions | 152.8 x 71.5 x 8.2 mm or 8.3 mm |
| Phone Weight | 188 g |
| Operating System | Android 14, HyperOS |
| Screen Size | 6.36 inches |
| Screen Resolution | 1200 x 2670 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 4610 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 8K@24fps (HDR) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
Xiaomi 16 Pro price in Pakistan is 189,999 PKR. Xiaomi 16 Pro is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi 16 Pro launched with impressive color options Black,Silver,Pink,Green. Xiaomi 16 Pro phone weighs only 188 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi 16 Pro is set up with a 50 MP + 50 MP + 50 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) and Adreno 750 ensure the smooth performance of Xiaomi 16 Pro. The Display of Xiaomi 16 Pro supports Resolution up to 1200 x 2670 pixels and the screen Size is 6.36 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 4610 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi 16 Pro price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi 16 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 189,999 |
| Release Date: | July 30, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Xiaomi 16 Pro Price and Specs
| Xiaomi 16 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 189,999 |